Личаківський цвинтар- долі, застиглі у камені

Личаківський цвинтар
9 Червня 2020

Важко собі уявити, але Личаківський цвинтар старше знаменитого паризького некрополя Пер-Лашез і відомого Хайгейт в Лондоні. А почалася історія кладовища в 1786 році, коли наказом імператора Австро-Угорщини Йосипа II було заборонено заховування людей в межах міста. І така міра була викликана не просто примхою імператора.

Справа в тому, що за існуючою в той час традицією, людей хоронили прямо в підвалах костелів або ж біля церковних споруд. Дана традиція привела до розвитку антисанітарії і неконтрольованих спалахів інфекційних захворювань. Досить сказати, що за спогадами сучасників, на літніх службах в львівських костелах було виразно чути трупний запах.

Личаківському цвинтарю було відведено місце, на якому ще в 16 столітті ховали городян, померлих від чуми. Оскільки дане кладовище було найближче розташоване до міста, то на ньому заховували жителів міського центру. Зрозуміло, що це були, в основному, заможні люди, і їх надгробні пам'ятники зараз представляють справжню культурну цінність. Згодом, бути похованим на Личаківському кладовищі стало престижним.

За радянських часів, починаючи десь з середини 60-х років, поховати родича на Личаківському кладовищі можна було, тільки отримавши спеціальний дозвіл від міської влади. В основному тут ззаховували відомих політичних і громадських діячів. Хоча, давши величезний на ті часи хабар в 15 тисяч рублів, можна було отримати заповітний дозвіл і без особливих заслуг перед суспільством.

Радянська епоха розвитку кладовища

Радянський період в історії кладовища характеризується появою на його території маси одноманітних прямокутних кам'яних надгробків, увінчаних зірками, які трохи випадають із загального архітектурного ансамблю пантеону, однак таких поховань не більше третини. Більшість могил Личакова датуються другою половиною 19-го століття, хоча можна знайти поховання, вироблені на самій зорі заснування некрополя. В ті часи серед заможних громадян існувала традиція замовляти виготовлення надгробних пам'ятників у відомих скульпторів. До сих пір люди застигають в мовчазному захопленні перед роботами майстрів різця Гартмана Вітвера, який створив чотири античні статуї, розташовані по кутах площі Ринок, рідних братів Йоганна і Антона Шімзерів, Пауля Еутеле, монарду Марконі, Паріса Філіппі, і інших, не менш відомих скульпторів тієї епохи.

Безмовні символи людських доль

Якщо уважно придивитися до могильних пам'ятників, то можна помітити деяку їх схожість і певний символізм, в притаманних їм деталях. Численні жіночі фігури, застиглі в скорботних позах, являють собою фігури Діви Марії або ж невтішних плакальниць, перед якими обов'язково знаходиться спеціальна урна або інша ємність для збору пролитих сліз. Для похованих авіаторів, які в той час були володарями однієї з найромантичніших професій, незмінним атрибутом пам'ятника було стилізоване зображення пропелера. Таким же чином, підключивши уяву, можна розшифрувати і інші численні символи, якими прикрашені надгробки.

Так, наприклад, пісочний годинник і зламана колона символізують швидкоплинність і безглуздість земного життя. Найчастіше такі знаки прикрашають могили молодих людей, які передчасно пішли з життя. Різні гусяче пір'я, лаврові вінки або мовчазна ліра повідають, що на цьому місці знайшла свій спокій людина творчої професії, а лев повідомить про останній притулок мужньої людини, швидше за все військового. Зображення сокола ставили, як нагадування про властиві покійному вірність і любов, а куля, увінчана крилами, була незмінним атрибутом могили торгової людини. Величезна кількість могил прикрашені символікою, притаманною християнству. Це і виноградна лоза - символ безсмертя людської душі, а також просто художньо виконані хрести.

Останній притулок відомих львів'ян

Для благочестивих сімейств в той час зводили великі і просторі склепи, які повинні були упокоїти прах цілого роду. Величезний інтерес у відвідувачів викликає склеп сімейства Барчевського, створений в середині 80-х років позаминулого століття в псевдо-візантійському стилі. Чашоподібний купол цього, одного з найкрасивіших склепів Личаківського кладовища, був зруйнований в роки Другої світової війни. Тепер з нього символічно виростає дерево.

Цікаво, що даний склеп побудували на гроші останнього представника роду Барчевського, який помер у віці близько п'ятдесяти років, так і не створивши сім'ї. Так як він був досить заможний, то частину своїх грошей витратили на створення сімейного склепу, а решта пустив на благодійність.

Досить цікава історія створення надгробку вірменського єпископа Самуеля Стефановича, який, одного разу, будучи вже в похилих літах, відчувши нездужання, вирішив замовити собі пам'ятник, щоб не обтяжувати майбутніми турботами родичів. Однак, після того як замовлення було виконано, Стефанович несподівано одужав і прожив ще майже 28 років, маючи можливість спостерігати і доглядати за своєю майбутньою могилою.

Колишній власник відомої в той час фірми «Конкордія», яка надавала городянам ритуальні послуги, похований під пам'ятником, на якому красується напис «Львівський Харон». Це порівняння себе з міфічним перевізником душ померлих, говорить про своєрідне почуття гумору людини, що лежить під кам'яною плитою. А ще він запам'ятався городянам своїм винаходом спеціального «готелю-гробниці», де, за певну плату, знаходилася труна з покійним до самого дня похорону.

Львівських закоханих незмінно привертає до себе могила молодого польського художника Артура Гроттгера, який в той час користувався величезною популярністю у себе на батьківщині. Полюбивши львівську красуню Ванду Монне, він збирався поєднуватися з нею законним шлюбом, однак, через якийсь час, помер в 30 річному віці далеко від батьківщини. Вірна своєму нареченому, Ванда Монне продала всі сімейні цінності і перевезла прах свого обранця до Львова, виконавши його останню волю. Пам'ятник для могили був абсолютно безкоштовно створений другом художника - Парісом Філіппі. Він зображує скорботну дівчину, що сиділа перед розпростертим біля її ніг соколом, лірою і зламаним мольбертом.

На полі №70 - монументальний мавзолей Фелікса Барчевського, побудований його сином - найбагатшою людиною на Подолі. Гігантський склеп - єдине сучасне нагадування про казкові багатства цієї сім'ї. Після себе Барчевський залишив на благодійність і науку 700 тис. Гульденів готівкою. Поруч знаходиться одне з найпоетичніших надгробків кладовища. Скульптура сплячої Юзефи Марківського (померла в 1877) породила не одну легенду, в яких жінку чомусь називають Барбарою і приписують їй різні біографії. Чи то вона була актрисою, яка померла під час вистави, то чи нещасною, яка отруїлася через зраду коханого.

Серед сучасних надгробків теж зустрічаються шедеври, наприклад, довгоногий бронзовий Орфей на могилі Соломії Крушельницької. Є незвичайні надгробки: наприклад, бюст лікаря Юзефа Івановича чатують його вірні пси Плутон і Нерон.

Легенди Личаківського кладовища

Як будь-який старовинне місце, Личаківський цвинтар теж має свої містичні місця і легенди. Правда деякі з яких можна цілком пояснити раціональними методами. Наприклад, на могильній плиті відомого радянського публіциста Ярослава Галана, відомого своїми затятими антирелігійними творами, після минулого дощу чітко проступають контури християнського хреста. Це містичне перетворення можна пояснити тим, що для його могили був використаний старий надгробний камінь, хрест на якому був не до кінця затертий недбайливим майстром.

Ще одна легенда оповідає про те, що деякі кам'яні статуї плакальниць, розташовані на могилах, дійсно кидають сльози. Однак помітити це диво можна тільки рано вранці, поки не висохла роса. Пояснюється дана метаморфоза тим, що давні скульптори створювали систему непомітних жолобків в камені, за якими скупчилася за ніч роса або ж дощова вода, могла витікати з спеціально виконаних отворів в області очей статуй. А львівські забобонні студенти приходять на Личаківський цвинтар за землею з могили Миколи Чарнецького. Під час сесій могилу цього греко-католицького єпископа доводиться підсипати кілька разів. Студенти вірять, що мученик, чиї останки перепоховали в 1960-х роках, допоможе успішно скласти іспит, а земля на його могилі має чудодійну силу.

Непроста історія польських «Орлят»

Досить велику площу Личаківського кладовища займає «Меморіал львівські орлята», який користується величезною популярністю серед польських туристів, які відвідують Львів. На ньому поховані останки молодих польських ополченців, які загинули при обороні Львова під час Українсько-Польської війни 1918-1919 років. Багатьом з них в той час ще не виповнилося і 16 років. Ці правильно розташовані ряди однакових білих кам'яних хрестів з чорними табличками на них, дійсно справляють сильне враження на відвідувачів меморіалу. Сам пантеон був зведений поляками ще в 30-х роках минулого століття. Однак в 1971 році радянська влада прийняли рішення про знесення пантеону, що і було виконано в короткі терміни декількома танками.

Ще в середині 90-х років, тодішній Президент України Леонід Кучма пообіцяв своєму польському колезі Олександру Кваснєвському зробити все необхідне для відновлення меморіалу. Однак довгі дебати в Львівській міській раді про необхідність ліквідації символів мілітаризму, розміщених на деяких пам'ятниках, не дозволили це швидко зробити. Монумент польським орлятам був урочисто відкритий тільки за президентства Віктора Ющенка в 2005 році.

Одне з найстаріших кладовищ Європи

Нинішнє Личаківський кладовище - це понад 300 тис. поховань, понад 2 тисячі склепів, і майже 500 скульптур, серед яких багато високохудожніх. Найстаріші поховання датовані 1787 і 1797 рр. У 1856 р було вирішено перетворити Личаків з міста мертвих в своєрідний парк для романтиків. Тоді університетський ботанік Карл Бауер ушляхетнив територію, проклав доріжки та алеї.

На Личаківському кладовищі нескладно і заблукати - мало хто похвалиться, що добре орієнтується на всіх його 86 полях. Але спочатку просто - до вул. Мечникова, на якій розташований вхід на кладовище, їде трамвай №7. Потім неоготичні ворота 17 століття і каса. Пара хвилин піде на огляд значних каплиць, що оточують майданчик біля воріт, - це мавзолеї Суходольська, Кисельков, Кшечуновичів, Адамських, Морівськ і Людінскіх. Ну а далі - кілька алей і маса маршрутів на вибір.